Pytania i odpowiedzi / Skład betonu w Krakowie

Beton to mieszanka kruszywa, wody i spoiwa hydraulicznego takiego jak cement czy cement z dodatkami mineralnymi. W połączeniu z wodą tworzą one mieszankę, która twardnieje i uzyskuje dużą wytrzymałość. Jako kruszywo używa się żwir, piasek lub grys, służą one jako materiał wypełniający i dobierane są zależnie on tego, jakie parametry i cechy ma osiągnąć beton.

Beton bierze udział w niemal każdej budowie i ma wiele zastosowań. Przykładowo beton towarowy wykorzystywany jest do elementów nośnych konstrukcji takich jak fundamenty, ściany, słupy czy stropy. A co gdyby… wykorzystać go do dekoracji wnętrz i elewacji? Ależ jak najbardziej, da się! W odpowiedzi na to pytanie przychodzi beton architektoniczny.

Beton architektoniczny za sprawą mody na industrialny wystrój pomieszczeń jest jednym z najmodniejszych dodatków aranżacyjnych, sprawdzą się zarówno on wewnątrz, jak i na zewnątrz. Coraz częściej zdobi on wnętrza domów, mieszkań i biur, wyróżnia się bowiem elegancką surowością oraz niezawodną trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia. Panele z betonu są idealną propozycją dla miłośników nowoczesnych trendów, odnajdujących się w klimacie minimalistycznym bądź industrialnym, ceniących sobie nieszablonowość i niepowtarzalność. Są one stosunkowo łatwe w montażu, pozwalają zatem na szybką i drastyczną odmianę wnętrza bez konieczności robienia kompletnego remontu. Pamiętać należy jednak, że beton architektoniczny wymaga pielęgnacji, warto więc zaopatrzyć się w środki do tego przeznaczone - dzięki nim panele będą zdobić wnętrze bez uszczerbku na wyglądzie przez długie lata.

Ale czym właściwie jest beton architektoniczny? Jest to mieszanka przeznaczona na eksponowane elementy konstrukcji, inaczej mówiąc na takie, które nie będą niczym przykryte. Norma PN-EN 206+A1:2016-12 stanowi o parametrach wytrzymałościowych i klasach ekspozycji, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze i zakupie tego rodzaju materiału. Dodatkowo ważnym jest też efekt, który chce się osiągnąć – panele mają bowiem różną porowatość, kolor, ilość przebarwień, rodzaj samej faktury betonu, czy też ilość ściągów w deskowaniu samej formy, w której taki element jest wykonywany.

Nasza betoniarnia w Krakowie oferuje beton architektoniczny oraz barwiony do wykonywania elewacji ozdobnych i galanterii, transport mieszanek betonowych, a także projektowanie i doradztwo w zakresie dostosowania rodzaju mieszanki betonowej do konkretnej realizacji.


Polityka Prywatności

Administratorem Twoich danych jest General Beton Polska sp. z o.o. Dane do kontaktu w zakładce „Kontakt”.

Czytaj treść polityki prywatności