Dlaczego beton pęka?

pęknięty beton

Beton jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, trwałością i uniwersalnością. Jednak nawet najlepszy beton nie jest odporny na pękanie, które może być spowodowane różnymi czynnikami. Co może być przyczyną pękania betonu?

Pękanie betonu – przyczyny związane z wykonawstwem

Przyczyny związane z procesem wykonawstwa to takie, które wynikają z błędów lub niedopatrzeń podczas przygotowania, transportu, układania lub utwardzania betonu. Do tych przyczyn należą między innymi:

  • Nieodpowiedni dobór składników mieszanki betonowej – nieprawidłowe proporcje składników mogą wpływać na właściwości mechaniczne i fizykochemiczne betonu, takie jak wytrzymałość, plastyczność czy skurcz.
  • Nieodpowiednie warunki transportu i przechowywania betonu towarowego. Beton towarowy powinien być transportowany i przechowywany w sposób zapewniający jego ochronę przed nadmiernym odparowaniem wody, zamarzaniem lub przegrzewaniem.
  • Nieodpowiednie warunki układania i zagęszczania betonu – należy unikać nadmiernego zagęszczania lub niedostatecznego zagęszczania betonu towarowego, ponieważ może to prowadzić do osłabienia struktury lub powstawania pustek.
  • Nieodpowiednie warunki utwardzania i pielęgnacji betonu – należy unikać nadmiernego wysychania lub przemarzania betonu towarowego, ponieważ może to prowadzić do skurczu lub rozszerzalności termicznej.

Pękanie betonu – przyczyny związane z eksploatacją

Przyczyny związane z eksploatacją to takie, które wynikają z oddziaływania czynników zewnętrznych na gotowy beton. Do tych przyczyn należą między innymi:

  • Obciążenia statyczne lub dynamiczne, które przekraczają dopuszczalną nośność konstrukcji betonowej – mogą powodować naprężenia wewnątrz betonu, które prowadzą do jego pękania lub odkształcania.
  • Warunki atmosferyczne, np. zmiany temperatury, wilgotność, opady czy promieniowanie słoneczne – mogą wpływać na skurcz lub rozszerzalność termiczną betonu, co może powodować naprężenia termiczne lub ruchy osiadania podłoża.
  • Czynniki chemiczne (np. sole drogowe, kwasy czy alkalia) – mogą reagować z betonem i powodować jego korozję, erozję lub karbonatyzację.

Zapewnienie wysokiej jakości betonu towarowego oraz dbałość o właściwe warunki jego układania i utwardzania może znacząco ograniczyć ryzyko powstawania pęknięć. Dlatego warto inwestować w sprawdzone materiały oraz kompetentną ekipę budowlaną, która zadba o każdy etap realizacji inwestycji.

Wróć do bloga

Dane adresowe


General Beton Polska Sp. z o.o.

ul. Południowa 11/15
95-054 Ksawerów

NIP: 727-19-68-639Copyright © 2019 - 2023 General Beton
Developed by WEBprojekt
Polityka Prywatności

Administratorem Twoich danych jest General Beton Polska sp. z o.o. Dane do kontaktu w zakładce „Kontakt”.

Akceptuję treść polityki prywatności
Czytaj treść polityki prywatności