Jak działają domieszki napowietrzające do betonu?

beton

Zabezpieczenie betonu przed niszczącym działaniem mrozu, uzyskuje się przez napowietrzenie mieszanki betonowej specjalną domieszką napowietrzającą.

Dlaczego napowietrzanie betonu jest ważne?

Powszechne jest wykorzystywanie betonu do zastosowań zewnętrznych. Beton drogowo-mostowy czy beton towarowy wystawione są na działanie niszczących czynników atmosferycznych, w tym groźnego dla betonu mrozu. Woda, znajdująca się w porach kapilarnych betonu lub pustkach powietrznych, potrafi zamarznąć, zwiększając swoją objętość o około 9%. Wskutek cyklicznego zamrażania i rozmrażania wody w strukturze betonu powstają naprężenia, prowadzące do odkształceń struktury materiału. Pogłębianie się tych odkształceń doprowadza do powierzchniowych i wewnętrznych destrukcji, ponieważ beton charakteryzuje się stosunkowo niewielką wytrzymałością na rozciąganie. W efekcie powstającej korozji mrozowej beton ulega pęknięciom, łuszczeniu się, zarysowaniom i odpryskom.

Jak działa domieszka napowietrzająca?

Domieszki napowietrzające, wprowadzane do mieszanki betonowej, wytwarzają w jej strukturze drobne, regularnie rozmieszczone, niepołączone ze sobą, sferyczne pęcherzyki powietrza, które przerywają system porów kapilarnych w betonie. Zmniejszają one napięcie powierzchniowe wody, a powstające w mieszance mikropęcherzyki powietrza poprawiają jej urabialność. Wytwarzana w ten sposób dodatkowa przestrzeń wewnątrz struktury betonu zwiększa powierzchnię, do której może rozszerzać się zamarzająca woda. Dzięki równomiernemu rozprowadzeniu porów z powietrzem w całej objętości mieszanki betonowej, zwiększa się jej mrozoodporność.

Prawidłowo napowietrzony beton powinien zawierać od 4 - 6% powietrza, jak największą zawartość mikroporów (min. 1,5 %) oraz wskaźnikiem rozmieszczenia porów poniżej 0,2÷0,25 mm.

Wróć do bloga

Dane adresowe


General Beton Polska Sp. z o.o.

ul. Południowa 11/15
95-054 Ksawerów

NIP: 727-19-68-639Copyright © 2019 - 2023 General Beton
Developed by WEBprojekt
Polityka Prywatności

Administratorem Twoich danych jest General Beton Polska sp. z o.o. Dane do kontaktu w zakładce „Kontakt”.

Akceptuję treść polityki prywatności
Czytaj treść polityki prywatności