Pytania i odpowiedzi / Czym są klasy betonu?

Żadna budowa nie obejdzie się bez betonu – znalazł on wszechstronne zastosowanie zarówno z w budownictwie i architekturze. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy beton nadaje się do wszystkiego. Beton towarowy cechujący się niezwykłą trwałością, wytrzymałością oraz plastycznością jest popularny do wytwarzania podstawowych elementów konstrukcyjnych domów i dróg. Dzięki swojej dużej nośności i wytrzymałości beton towarowy znalazł również zastosowanie przy budowie fundamentów budynków, ścian, stropów czy też garaży. Beton architektoniczny natomiast wykorzystywany jest do produkcji elementów ozdobnych takich jak ławki, fontanny czy części elewacji. W wyborze właściwego betonu do danego projektu pomagają jego klasy.

Beton budowlany jest mocny, jednak warto tu też wspomnieć, że jest on też dość ciężki, ma on również tendencję do pękania. Betony dekoracyjne natomiast wzbogacone są w domieszki chemiczne, dzięki którym są one bardziej plastyczne i lżejsze. Celem ułatwienia wyboru betonu do specyficznego zastosowania wprowadzone zostały specjalne oznaczenia, takie jak klasy, określające wytrzymałość na ściskanie.

W standardowym budownictwie stosuje się zazwyczaj beton ciężki i zwykły, których kruszywem jest żwir czy też piasek, w klasach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25, C25/30 itd. Pierwsza cyfra klasy oznacza wytrzymałość próbki w kształcie walca, natomiast druga próbki w kształcie sześcianu. Betony w klasach wyższych niż C55/67 określa się mianem wysokowartościowych. Betony lekkie natomiast oznacza się symbolami LC8/9, LC12/13, LC16/18, LC20/22, LC25/28 itd. Podobnie jak w przypadku betonów ciężkich i zwykłych mieszanki o klasach powyżej LC55/60 to produkty wysokowartościowe, a tym samym wysokoodporne na ściskanie. Czym różni się beton lekki od zwykłego i ciężkiego? Charakteryzuje się on niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła, dlatego też stosuje się go głównie do wykonywania izolacji cieplnej.

W naszych betoniarniach w Krakowie, Katowicach i Piotrkowie Trybunalskim oferujemy beton towarowy w klasach wytrzymałości od C8/10 do C50/60.


Polityka Prywatności

Administratorem Twoich danych jest General Beton Polska sp. z o.o. Dane do kontaktu w zakładce „Kontakt”.

Czytaj treść polityki prywatności