Beton – czym jest i jak powstaje?

beton

Beton to materiał budowlany o szerokim zastosowaniu, który towarzyszy nam na co dzień w różnych formach – od podłóg i ścian budynków po drogi czy mosty. Jego popularność wynika z trwałości, uniwersalności i dostępności. Aby jednak beton spełniał swoje zadanie w najlepszy sposób, warto poznać jego właściwości oraz proces powstawania.

Skład i właściwości betonu

Beton to mieszanina cementu, wody i kruszywa, czyli drobnych i grubych ziaren mineralnych, takich jak piasek, żwir lub kamień. Właściwości betonu zależą od proporcji i jakości składników oraz od sposobu mieszania, transportu, układania i utwardzania. Niektóre z najważniejszych właściwości betonu to:

  • Wytrzymałość na ściskanie – zdolność betonu do przenoszenia obciążeń bez pękania lub zgniatania. Wytrzymałość na ściskanie zależy od klasy betonu, która określa maksymalne naprężenie, jakie może wytrzymać beton po 28 dniach utwardzania. Klasy betonu są oznaczane literą C i liczbą, np. C20, C30 lub C50.
  • Wytrzymałość na rozciąganie jest znacznie niższa niż wytrzymałość na ściskanie i zazwyczaj nie jest podawana jako parametr betonu. Aby zwiększyć wytrzymałość na rozciąganie, stosuje się zbrojenie betonu, czyli umieszczanie w nim prętów stalowych lub włókien.
  • Zawartość powietrza. To ilość powietrza znajdującego się w porach betonu. Wpływa ona na gęstość, izolacyjność i mrozoodporność betonu. Zbyt duża zawartość powietrza zmniejsza wytrzymałość betonu, a zbyt mała zwiększa ryzyko pękania betonu pod wpływem zmian temperatury.

Proces produkcji betonu

Produkcja betonu przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest dobór receptury, która jest ustalana na podstawie badań laboratoryjnych i wymagań klienta. Następnie składniki są dozowane wagowo przez system sterowniczy w betoniarni i mieszane w specjalnym mieszalniku. Otrzymana masa betonowa jest następnie transportowana do miejsca użycia, gdzie jest układana i zagęszczana. W końcowym etapie beton podlega procesowi dojrzewania i utwardzania, który trwa kilka tygodni.

Proces produkcji betonu w naszej betoniarni w Katowicach, Niepołomicach czy Krakowie, jest bardzo precyzyjnie kontrolowany i nadzorowany przez doświadczonych specjalistów. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie receptury betonu do indywidualnych potrzeb klienta oraz gwarancja jakości końcowego produktu.

Wróć do bloga

Dane adresowe


General Beton Polska Sp. z o.o.

ul. Południowa 11/15
95-054 Ksawerów

NIP: 727-19-68-639Copyright © 2019 - 2023 General Beton
Developed by WEBprojekt
Polityka Prywatności

Administratorem Twoich danych jest General Beton Polska sp. z o.o. Dane do kontaktu w zakładce „Kontakt”.

Akceptuję treść polityki prywatności
Czytaj treść polityki prywatności